درباره وبلاگ

آرشیو

آخرین پستها

پیوندها

طبقه بندی

صفحات جانبی

نویسندگان

ابر برچسبها

آمار وبلاگAdmin Logo
themebox Logo


تاریخ:جمعه 9 خرداد 1393-09:28 ق.ظ

مراحل رشد: رشد اجتماعی

به نام اویی که صورتگر همه انسانهاست و چه خوب صورتگری است!

توی پستای قبل چند بعد از ابعاد رشد رو نوشتم. تو این فاصله تو بعضی فرومها و گروه‎هایی که در مورد رشد کودک نوشتند بررسی کردم به یک سری نکات و نظرات برخوردم که قبل از ورود به مطلب اصلی این پست که رشد اجتماعیه لازم میدونم نکاتی رو در مورد مطالبی که مینویسم بگم.
اول اینکه تقریبا توی همه پستها نوشتم و باز هم تأکید میکنم این جداول و زمانهایی که میگیم و میگن یک چیز قطعی نیست و نباید باعث نگرانی بشه بعضا دیده میشه پدر مادرا به خاطر چند هفته و حتی چند روز تأخیر نسبت به این موارد همچین نگران میشن که دیگه فکر میکنن خدای نکرده بچه شون مشکل داره و عقب مونده است. این بدتر باعث میشه استرس و فشار به بچه وارد بشه و در روند رشدش اختلال بوجود بیاد. اما از اون طرف هم یک نظری هست که به خاطر اینکه والدین دچار نگرانی نشن اصلا نباید جدولی داد یا زمانی تعیین کرد. این هم از اون طرف افتادنه. یعنی آگاهی والدین در مورد مواحل و زمانهای رشد برای اونها لازمه چرا که هرچند نباید دچار استرس شد اما سرسری هم نباید گذشت و باید مراحل رو در بچه رصد کرد. لذا نه افراط در این زمینه خوبه نه تفریط. به نظرم درستش اینه که والدین اطلاعاتی داشته باشند اما بدونن اینها یک سری موارده که اولا در هر بچه ای فرق میکنه و ممکنه کمی هم دیر و زود بشه. ولی نسبت به تأخیرات بیش از حد یا همزمان شدن موارد متعدد تأخیر بدون نگرانی توجه داشته باشند و در صورت لزوم با متخصص مشورت کنند.
دوم اینکه فرضا یک موردی رو فهمیدید که تأخیری در بچه وجود داره یا اختلالی در رشد هست. در اغلب موارد نمیشه در کوتاه مدت و با فشار کاری کرد بلکه باید روندها، توصیه ها و دقتهایی رو در تعامل با کودک داشت تا به تدریج این تأخیر جبران بشه یا اختلال اصلاح بشه. اینکه فرضا بچه در حرف زدن تأخیر داره بیایم زورش کنیم که حرف بزنه یا تمرینات فشرده براش بذاریم! درست نیست باید به تدریج یک سری نکات رو توجه کنیم تا کم کم این تأخیر جبران بشه. در موارد دیگ مثل موارد حرکتی و شناختی و ذهنی هم همینطوره.
سوم یکی از دلایل اینکه میگیم دانستن این چیزا برای والدین خوبه اینه که هر چه زودتر یک ضعف یا مشکل در بچه شناخته بشه راحت تر میشه اصلاحش کرد. نمونه‎هایی رو میشناسم که مثلا در 5 سالگی فهمیدن کودک کم شنواست. با اینکه میشه این رو از یک ماهگی فهمید و مانع عقب افتادن کودک در موارد دیگه به این دلیل شد. یا در موردی والدین بچه بعد از رفتن به کلاس اول تازه فهمیدن سندرم "دان" داره. خوب این رو قبل از یکسالگی هم میشه فهمید یا تنبلی چشم و برخی اختلالات یادگیری. آگاهی والدین در این موارد مفید و حتی ضروری است.
چهارم اینکه اینها نباید مبنای قضاوت در مورد کودک قرار بگیره بلکه آلارمهایی است که در صورت مشاهده تازه باید با متخصص مشورت کنید. مثلا اگر دیدید بچه نزدیک دو سال شد و کلمات واضحی نداره باید با گفتاردرمان مشورت کنید یا اگر سه ساله شد و دیگران نمیفهمند چی میگه همینطور. یا اگر مثلا 18 ماه گذشت و راه نیفتاد با پزشک مشورت کنید. میبینید که اینها هم بعد از تأخیرات قابل ملاحظه است یعنی مثلا طبق جداول بچه باید 12 - 13 ماهگی راه بیفته اما بسته به فیزیولوژی و ویژگیهای بچه های مختلف ممکنه حتی تا 18 ماهگی طول بکشه اما اگر تا این زمان هم راه نیفتاد مشورت با پزشک لازمه. توصیه میکنم خیلی زود این مشورت و مراجعه رو شروع نکنید. چون معمولا به هرکی مراجعه کنید خصوصا حوزه های توانبخشی یه چند جلسه ای برای بچه مینویسند یا خدای نکرده استرس رو بیخودی زیاد میکنن. البته افراد بسیار خوب و صادقی هم هستند که البته تشخیص اینها از هم کمی سخته مگر افراد مطمئن معرفی کنند!
آخرین نکته هم اینه که اساسا من موضوع و دغدغه اصلیم نوشتن در این موضوعات نیست و بیشتر میخوام در مورد فضای محصولات، خدمات و محیطهای مربوط به بچه‎ها و شارلاتان بازیهایی که توی این فضا اتفاق افتاده بنویسم اما برای ورود به اون بحث لازمه یک سری از مقدمات رو بگم که بتونم بر اساس این مقدمات نقدها رو به این فضای موجود بیان کنم و مثلا بگم چرا این کلاسهای هوش و کودکان نخبه چیز به درد نخوری است و فقط تبلیغاته! پس یه چند تا پست رو باید تحمل کنید تا برسم به مطالب اصلی.

خوب بعد از این مقدمه نسبتا طولانی که امیدوارم خسته تون نکرده باشه میپردازم به رشد اجتماعی که یکی از ابعاد دیگر رشده و البته همونطور که در ابعاد دیگه هم گفتم تناسبی با سایر ابعاد رشد داره یعنی معمولا رشد یک فرایند یکپارچه است که آدم به خاطر فهم بهترش اون رو تقسیم به بخشهای مختلف کرده. 
رشد اجتماعی معمولا به تعامل کودک با دیگران و محیط اطراف بر میگرده. که از روزهای اول و با تعامل کودک با مادر شروع میشه و تا حضور مستقل او در جمع ادامه پیدا میکنه. این رشد هم مراحلی داره که هرچند در بچه‎های مختلف متفاوته اما میشه یک مراحل عمومی رو براش بر شمرد. البته در این بعد زمانها و حتی رویدادها و مراحل خیلی تقریبی تره چون بسیار به ویژگیهای شخصیتی که بعضا هم ذاتی و ژنتیکی هستند وابسته است. مثلا یک بچه درونگراست و حتی در همون حالات چند ماهه اول هم این رو نشون میده و یکی دیگه برونگراست، یکی محتاطه و یکی دیگه بی پروا است. خوب طبیعیه که شکل و نحوه رشد اجتماعی اینها با هم فرق کنه اما بالاخره اینها باید در جمع حضوری مثبت و متعادل داشته باشند. در این بعد رشد تعامل و دقت والدین در شکل گیری شخصیت اجتماعی کودک خیلی میتونه مؤثر باشه. در جدول زیر چند مرحله کلی و عمومی رو در این بعد آوردم و زمانهای حدودی رو هم برای اونها ذکر کردم.

سنمرحله رشد اجتماعی فعالیتهای كمكی 
حدود 3 هفته هنگام صحبت با او دهانش را حركت داده، زبان را بیرون آورده و خود را تكان می‌دهد به طور مكرر تماس چشم با چشم و پوست به پوست با او داشته باشید 
حدود 12 هفته چرخاندن سر به سمت صدا - لبخند زدن برقراری تماس چشمی با كودكان هنگام شیردادن 
 حدود 16 هفتهبیتابی كودك هنگام تنهایی و آرام شدن او هنگام حضور اعضای خانواده تقلید كارهای كودك به صورت اغراق آمیز - وقت بیشتر برای بازی با او 
حدود 20 هفته برقرای ارتباط به چهار طریق: گریه، صدا در آوردن، حالات صورت، حركات بدن با تغییر در زیر و بمی صدای خودتان، صداهای او را تقلید كنید 
حدود 24 هفته واكنش به نوازش كردن، ضربه می‌زند، چنگ و سیلی می‌زند به كودك برای عادت كردن با غریبه‌ها وقت كافی بدهید  
 حدود 28 هفته علاقمند به شركت در بازی‌هایی مثل دس دسیزیاد محبت كنید - انجام بیشتر بازی ها - تماس با او 
حدود 36 هفته نگاه به كودكی دیگر و ابراز علاقه به او - كارهایی برای جلب توجه محبت به كودك - محكم ادا كردن كلمه "نه" برای درك پاسخ منفی 
حدود 15 ماه علاقمند به گردهمای های اجتماعی - تعقیب گفتگوها و سروصدا در فواصل گفتگوهااو را در نزدیكترین مكان به جمع بنشانید 
حدود 18 ماه نگاه به کودکی دیگر و ابراز علاقه به او - کارهایی برای جلب توجهاو را تشویق به اظهار محبت كنید 
حدود 24 ماه  به صورت افراطی به انجام كارهای ممنوعه متوسل می‌شودكمك كنید معنای مشاركت را درك كند 
حدود 30 ماه احساس  رقابت در او دیده می‌شودمشاركت را به صورت بازی درآورید 

این مراحلی که در جدول بالا اومده بخشی از مراحل رشد اجتماعی است که به نظر میاد میتونه مورد توجه قرار بگیره البته همونطور که نوشتم در این بعد رشدی بچه ها با هم خیلی فرق دارند و نباید برای نشون دادن یک رفتار بهشون فشار آورد. در خصوص رشد اجتماعی هم مثل سایر ابعاد چند نکته به ذهنم میرسه که خدمتتون میگم.
1- مهمترین عامل در این بعد رشد در درجه اول تعامل مستمر و مناسب والدین با کودکه. اگر این رابطه خوب شکل بگیره میشه امیدوار بود که سایر ابعاد اجتماعی کودک هم خوب رشد کنه اما اگر در این تعامل مشکلی وجود داشت باید منتظر باشید که در آینده هم بچه مشکلاتی در ارتباط با سایر افراد پیدا کنه.
2- زندگیهای آپارتمانی امروز و معضل تک فرزندی معمولا فردگرایی رو در بچه ها رشد میده که اصلا خوب نیست. توصیه میکنم از همون چند ماهگی جمعهایی رو برای حور بچه پیدا کنید. البته منظورم لزوما مهد کودک نیست بیشتر منظورم جمعهایی است که بچه با مادر یا پدرش حضور داره. بهترین این جمعها هم جمعهای فامیلی و دوستانی هستند که اونها هم بچه هایی هم سن و سال بچه شما دارند. این فضاها به رشد اجتماعی بچه و تعامل اون با سایر بچه ها کمک میکنه.
3- تا اونجا که ممکنه در تعامل بچه با سایر بچه ها دخالت نکنید حتی اگر مشکل یا ضعفی هم میبینید در همون جایی که این رو میبینید دخالت نکنید بذارید بچه ها خودشون مشکلشون رو با هم حل کنند و اگر تذکری هم لازمه بعدا و ترجیحا به صورت غیر مستقیم بدید. چون تقریبا همه پدر و مادرها تعصبی روی بچه خودشون دارند در تعاملات معمولا حق رو به بچه خودشون میدن و بعدا هم پش سر طرف مقابل حرف میزنند این خیلی برای بچه ا بده و اونها را افرادی خودخواه و طلبکار بار میاره.
4- توی ارتباط با بچه باید بچه بشید. برای خودمون هم خوبه که بعضی وقتا از این فضای جدی دربیام و بچه بشیم و واقعا خاله بازی کنیم یا با خونه سازی چیزی بسازیم و توپ بازی کنیم. این خیلی مهمه که بچه باور کنه شما در جریان بازی یا همون زندگی او هستید نا اینکه دارید یک نقش مصنوعی و بیرونی بازی میکنید. در سنین بالاتر که فهم بچه بالاتر میره این سخت تر هم میشه.
5- یکی از مراحل رشد اجتماعی حس رقابته در این دوره رفتار شما خیلی مهمه نه باید این حس رو سرکوب کنید که اعتماد به نفس بچه از دست بره نه اینکه کمکش کنید و یه کاری کنید با استفاده از نیروی شما در رقابتها پیروز بشه. مثلا هر چی رو از هر کی میخواد شما براش بگیرید. اینجوری هم ضعیف میشه و هم طلبکار بنابر این از دور نظارت کنید و رفتاری منطقی داشته باشید و به او کمک کنید به جای رقابت مشارکت کند.

ممنون از نظراتی كه برای پستهای قبلی گذاشتید.داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

نوع مطلب : مراحل رشد شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات