تبلیغات
دلنوشته های یك پدر - راهکارهای تقویت ذهن و هوش کودکان (قسمت چهارم)

درباره وبلاگ

آرشیو

آخرین پستها

پیوندها

طبقه بندی

صفحات جانبی

نویسندگان

ابر برچسبها

آمار وبلاگAdmin Logo
themebox Logo


تاریخ:پنجشنبه 10 مهر 1393-10:26 ق.ظ

راهکارهای تقویت ذهن و هوش کودکان (قسمت چهارم)

بسم الله الرحمن الرحیم

دوستان سلام

سه تا پست از پستهای راهکارهای تقویت هوش و ذهن رو گذاشتم و انشاءالله این قسمت چهارم و آخره که در مورد تمرکز صحبت شده. امیدوارم مفید باشه.

... اما آخرین نکته‎ای که در مورد ذهن به اون اشاره کردم استقامت و تحمل ذهن بود که به تعبیری میشه بهش گفت تمرکز. چیزی که بسیاری از بچه‎ها و حتی ماها امروزه ازش محرومیم. یه مقدارش به خاطر زندگی سریع و کم عمقی است که خودش رو به ما تحمیل کرده و یک مقدارش هم حاصل عدم تربیت و پرورش درست ذهن و سیستم آموزشی غلطه. تمرکز قدرت معطوف شدن هدفمند و ارادی ذهن به یک مسأله برای حلش رو میگیم تمرکز یعنی ذهن بتونه یک فشار ارادی رو برای رسیدن به یک هدفی تحمل کنه. از این جهت هم با استقامت نزدیکه که استقامت هم یعنی قدرت تحمل فشار جسمی در یک فرایند اون هم به صورت ارادی و گرنه اگر یک نفر چند روز هم زیر آوار بمونه نمیگیم استقامتش زیاد بوده. تمرکز هم همینه یعنی فرد بتونه ذهن خودش رو برای حل یک مسأله جمع و جور کنه و این فرایند که معمولا با زحمت هم همراهه رو طی کنه.

حالا اگر بچه‎ای نمیتونه چند دقیقه بشینه و یک کار فکری و ذهنی انجام بده یا توجه و تمرکز لازم رو نداره این بخش از توانمندیهاش با مشکل روبروست. یعنی ممکنه بچه باهوش و خلاق باشه اما نتونه یه جا بشینه و مثلا با خونه سازیاش یه چیزی درست کنه یا یک چیزی بکشه یا در یک فرایند گروهی شرکت کنه یا حرفی رو دقیق گوش کنه و بفهمه. این بچه توجه و تمرکز نداره. در بعضی از آختلالات ذهنی و روانی مثل بیش‎فعالی و اوتیسم این بخش ذهن با چالش روبروست. مثلا شاید شنیده باشید که میگن بچه‎های اوتیسم بعضا باهوش هم هستند اما توجه و تمرکزشون دچار اشکاله که البته این هم علل مختلفی داره. شاید تمرکز رو بشه قابلیت فرد برای استفاده حداکثری از توان ذهنیش هم تعریف کرد. با این حساب ممکنه یکی خیلی هم باهوش باشه و خلاق اما به دلیل تمرکز پایین کمتر از دیگرانی که توامندیهاشون پایین تره اما تمرکز بیشتری دارند موفق باشه. 

نشانه‎های تمرکز بالا هم همونطور که گفتم انجام یک فعالیت ذهنی در یک بازه زمانی معقوله. این بازه زمانی هم با سن نسبت داره یعنی مثلا یک بچه 2 ساله چند دقیقه که بشینه یک کاری انجام بده خوبه در سه سالگی بعضی کارها تا 30 یا 40 دقیقه هم باید برای بچه تعریف بشه تا حدی که وقتی بچه به سن مدرسه رسید بتونه چند نوبت در روز فعالیتهای 45 دقیقه تا یک ساعت ذهنی رو انجام بده. حالا بعضی بچه‎ها قوی‎ترند (که البته به مسائل انگیزشی هم ربط داره) مثلا میبینید 2 ساعت داره با خمیر چیزی میسازه یا با یک وسیله ور میره (هدفمند) یا نقاشی میکنه. طبیعتا اگر بچه نمیتونه تمرکز کنه یا به اصطلاح یه جا بشینه باید برای تمرکزش فکری کرد. این هم که بچه تمرکز نداره ولی داره یک چیزایی یاد میگیره و همه میگن خیلی باهوشه نباید باعث بشه پدر مادرا از کار روی تمرکز بچه غافل بشن. چون یکی از علتهایی که بعضی بچه ها نمیتونن یه جا بشینن هوش بالاشونه. اما هر بچه‎ای که یه جا نمیشینه باهوش نیست و باهوشها هم باید این مشکلشون حل بشه.

اون روی سکه تمرکز توانایی سویچ کردنه (ببخشید واژه فارسی خوبی برای سویچ کردن پیدا نکردم). یعنی موضوعات در ذهن کش پیدا نکنه. در خود ما هم این مشکل هست. علت اینکه ما نمیتونیم روی یک کار تمرکز کنیم، کش پیدا کردن افکار یا کارهای قبلی یا فکر کردن به کارهای بعدیه. مثلا من الآن دارم پست مینویسم، اگر فکرم به کارهای دیگه ای که دارم باشه یا فکر پستهای بعدی باشم تمرکزم از بین میره لذا یا نمیتونم کار انجام بدم یا کیفیت کارم پایین میاد! این موضوع رو باید از بچگی بهش توجه کرد. در سنین ماها تقویت تمرکز خیلی کار سختیه. اگر بچه ذهنش به اصطلاح میپره، وسط یک کار یا فعالیت غرق تفکرا دیگه میشه یا از چیزهای دیگه حرف میزنه باید فکری به حالش کرد. یکی از چیزهایی که تمرکز رو خراب میکنه خیال‎پردازی به جای تفکره که قبلا راجع بهش گفتم. تلویزیون و بازیهای کامپیوتری و اینها هم، تخیل کش دار! رو تشدید میکنند. یعنی بچه داره روی یک موضوع فکر میکنه صحنه‎های مختلفی که قبلا دیده دائما مزاحم تمرکزش میشه! یکی دیگه از چیزهایی که به نظرم میتونه آسیب بزنه چیزهای ریتمیک و موسیقیه که ناخودآگاه در ذهن بچه تکرار میشه و باعث میشه تمرکزش از بین بره. این در خود ما هم وجود داره. اگر بگردید در رفتارهای خودتون هم میبینید که مثلا یک روز یک آهنگی میفته توی دهن آدم همش داره توی ذهن تکرار میشه و اتفاقا وسط کارهای مهم هم بیشتر تکرار میشه. البته ریتمهای ذهنی اگر درست مدیریت بشن میتونن در فرایندها فکری و ذهنی مؤثر و مفید باشند که فعلا موضوع بحث این پست من نیست. فقط همین قدر بگم که کار ریتمیک و موسیقایی خصوصا با بچه ظرافتهایی داره که حتما باید بهش توجه کرد.

از نشانه‎های قدرت سویچ کردن در کارها اینه که بچه بتونه به سرعت از یک کار روی یک کار دیگه متمرکز بشه که البته توصیه میکنن که بچه رو خیلی خسته نکنیم. یکی از علل زنگ تفریح بین ساعات درسی هم این بوده. اما اگر بچه تونست سریع از پای تلویزیون و برنامه مورد علاقه اش بلند شه و بشینه با تمرکز کارای درسی (برای بزرگترها) و بازیها و فعالیتهای فکری مثل نقاشی و ساختن و درست کردن (برای کوچکترها) رو انجام بده میشه احتمال داد که قدرت سویچ کردن ذهنش بالاست.

مطلب دیگه ای که گفتم این بود که هر یک جا نشستنی تمرکز نیست. ممکنه بچه ساعتها بشینه جلوی تلویزیون یا بازی با گوشی و تبلت؛ این نشانه تمرکزش نیست که نیاز به اسفند دود کردن داشته باشه! در حقیقت جایی بچه تمرکز داره که با ذهن خودش داره فرایند رو پیش میبره نه اینکه یک چیزی داره ذهن او رو پیش میبره! همینجا این هم مشخص میشه که آن چیزی که باعث از بین رفتن تمرکز و اختلال در فعالیتهای ذهنی میشه لزوما فعالیت ذهنی یا تفکرات دیگه نیست. خیلی چیزهایی که به هر دلیل برای بچه جذابند و خیلی فکری هم دنبالشون نیست میتونن تمرکز رو به هم بزنن. مثلا هوس کردن چیپس میتونه تمرکز بچه رو به هم بزنه و هر چی بزرگتر میشن این هوسها بیشتر میشه که اگر از همون اول برای کنترلشون کاری نشده باشه هر چی بزرگتر بشن کار سخت تر میشه.

حالا برای افزایش استقامت و تمرکز ذهن باید چکار کرد. اولا در این کار تدریج و استمرار بیش از کارهای دیگه لازمه. یعنی نمیشه از بچه ای که تا 6 - 7 سالگی جلوی تلویزیون پهن بوده و دنبال مادرش توی پاساژها بوده و خونه این یکی اون یکی گذاشتنش که به کاراشون برسن، انتظار داشت که به محض ورود به مدرسه مثلا یک ساعت بشینه و با تمرکز کار کنه. بچه شما در هر سنی و هر شرایط تمرکزی که هست باید به تدریج و با استمرار برنامه‎ای برای تقویت تمرکزش داشته باشید. این کار هم نمیشه مگر همون طور که استقامت بدن زیاد میشه. یعنی همونطور که استقامت بدن فقط با خوردن زیاد نمیشه بلکه با ورزش و فعالیت سخت زیاد میشه تمرکز و استقامت ذهن هم فقط با آموزش و انتقال اطلاعات افزایش پیدا نمیکنه بلکه با تمرینات و ریاضت ذهنی افزایش پیدا میکنه. این ریاضت هم مثل ورزش ممکنه اولش سخت باشه اما یه کم که روش مداومت داشته باشیم شیرین میشه. بنابر این تلخی اولش رو باید با شیوه‎های انگیزشی برای بچه شیرین کرد. اما این روند جایزه و تشویق بیرونی نباید دائمی باشه که بچه شرطی بشه و فقط به خاطر یک جایزه بشینه و یک کاری بکنه بلکه باید ارضای درونی بشه و از کار فکری و ذهنی لذت ببره. توجه کنید که مهمترین جایزه برای بچه باید حل یک مسأله یا انجام یک کار باشه و این رو ما باید با تشویقها و توجه خودمون بهش القا کنیم.

باز هم همونطور که در مورد جسم باید ورودیها رو کنترل کرد و حتی باید خیلی چیزها رو نبینیم که هوس نکنیم وگر نه خدای نکرده رژیمی که گرفتیم خراب میشه!!!! چون مثلا هوس ساندویچی، چیپسی چیزی میکنیم و ... در مورد ذهن خصوصا ذهن بچه هم همینطوره و باید کنترل کرد. که در پست مربوط به کنترل ورودیها این رو مفصل توضیح دادم.

سه تا نکته هم آخر این مطلب لازمه بگم. اول اینکه درسته این سه خاصیت ذهن رو جدا گفتم اما اینها چیزهای جدا از همی نیستند و در خیلی از فعالیتهای ذهنیِ درست، همه شون تقویت میشه. خوب طبیعتا در هر فعالیتی یکی از این ویژگیها بیشتر رشد میکنه و ما باید با توجه به وضعیت بچه زمینه‎های فعالیتهای مفید رو براش فراهم کنیم. این هم که میگم زمینه به این دلیله که نباید به بچه گفت این کار رو بکن و اون کار رو نکن، بلکه باید زمینه و شرایط طوری باشه که بچه خودش به این کارها ترغیب بشه و اونها رو انجام بده. 

دومین مطلب هم چیزی است که باها تکرار کردم و اون همراهی والدین در این فرایندها خصوصا در ابتدای راهه. خیلی از این فعالیتها رو خود ما هم باید با بچه انجام بدیم و باهاش هم بازی بشیم. در این فعالیتهای ذهنی باید جدی باشیم وگر نه مثلا وقتی ما در بازی با بچه موبایل جواب میدیم و اس ام اس بازی میکنیم، نباید انتظار داشته باشیم بچه تمرکزش تقویت بشه یا وقتی خودمون هم حوصله آزمون و خطاکردن نداریم و سریع میریم سراغ یک الگو نباید انتظار خلاقیت در بچه داشته باشیم. 

آخریش هم این که اینها در بچه مثل ریل گذاری میمونه و اگر درست انجام بشه نیاز بچه‎ها به راهنمایی و همراهی والدین در فرایندهای ذهنی کمتر میشه و  مستقل میشن. هرچند تا مدتی باید از دور نگاهشون کرد و دنبالشون رفت اما وابسته کردنشون اصلا خوب نیست و باید همزمان با تقویت و رشد فرایند استقلال در تفکر رو هم پیگیری کرد. 

خوب دیگه فکر کنم دیگه به جایی رسیدم که بشه گفت یک موضوع نسبتا تکمیل شد.

موفق باشید

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


How we can increase our height?
دوشنبه 30 مرداد 1396 10:53 ق.ظ
Hello would you mind sharing which blog platform you're working with?
I'm looking to start my own blog soon but I'm having a hard time making a decision between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and
Drupal. The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I'm looking for something completely
unique. P.S Sorry for being
off-topic but I had to ask!
judecarter.hatenablog.com
سه شنبه 17 مرداد 1396 07:10 ق.ظ
I have been browsing online more than 3 hours today, yet I never found any
interesting article like yours. It is pretty worth enough for me.
In my opinion, if all webmasters and bloggers made
good content as you did, the net will be a lot more useful than ever before.
http://janedeane.snack.ws/hammertoes.html
یکشنبه 15 مرداد 1396 01:46 ب.ظ
Every weekend i used to go to see this web site, because i
want enjoyment, as this this site conations truly nice funny data
too.
What causes burning pain in Achilles tendon?
جمعه 13 مرداد 1396 11:02 ب.ظ
Hey there just wanted to give you a quick heads up. The text in your post
seem to be running off the screen in Ie. I'm not sure if this is a format issue or something to do
with browser compatibility but I figured I'd post to let
you know. The design and style look great though! Hope you get the problem fixed soon. Cheers
Foot Complaints
یکشنبه 8 مرداد 1396 11:51 ق.ظ
It's great that you are getting ideas from this paragraph as well as
from our dialogue made here.
Foot Problems
یکشنبه 8 مرداد 1396 11:42 ق.ظ
Hi there I am so thrilled I found your site, I really found you by
accident, while I was looking on Bing for
something else, Regardless I am here now and would just like to say cheers for a tremendous post and a all round thrilling blog
(I also love the theme/design), I don’t have time to read through it
all at the minute but I have bookmarked it and also added your RSS feeds,
so when I have time I will be back to read a great
deal more, Please do keep up the superb work.
Foot Pain
یکشنبه 8 مرداد 1396 03:05 ق.ظ
You have made some good points there. I checked on the web to find out more
about the issue and found most individuals will go along with your views on this website.
Foot Problems
یکشنبه 8 مرداد 1396 01:46 ق.ظ
It's a shame you don't have a donate button! I'd without
a doubt donate to this fantastic blog! I suppose for now i'll settle for book-marking and adding your RSS feed to
my Google account. I look forward to brand new updates and will share
this website with my Facebook group. Talk soon!
How do you prevent Achilles tendonitis?
یکشنبه 8 مرداد 1396 01:09 ق.ظ
This page really has all the info I wanted about this subject and
didn't know who to ask.
Foot Complaints
یکشنبه 8 مرداد 1396 12:48 ق.ظ
Hi there! I know this is kind of off-topic however I had to ask.
Does operating a well-established blog such as yours require a massive amount work?

I am completely new to running a blog but I do write in my diary daily.
I'd like to start a blog so I can share my personal experience and
thoughts online. Please let me know if you have any kind of ideas or tips
for new aspiring bloggers. Appreciate it!
Do compression socks help with Achilles tendonitis?
یکشنبه 8 مرداد 1396 12:10 ق.ظ
Hi there i am kavin, its my first occasion to commenting anyplace,
when i read this article i thought i could also make comment due to this brilliant post.
Foot Pain
شنبه 7 مرداد 1396 11:26 ب.ظ
We're a bunch of volunteers and opening a brand new scheme
in our community. Your website provided us with valuable info to
work on. You've done an impressive activity and our entire group will probably be grateful to you.
Foot Pain
شنبه 7 مرداد 1396 11:08 ب.ظ
I do not even know the way I stopped up right here, but I believed
this publish was once good. I do not know who you are however certainly you're
going to a well-known blogger in case you are not already.
Cheers!
Foot Pain
شنبه 7 مرداد 1396 10:22 ب.ظ
My spouse and I stumbled over here different website and thought I may
as well check things out. I like what I see so now i'm following you.
Look forward to looking over your web page yet again.
Do compression socks help with Achilles tendonitis?
شنبه 7 مرداد 1396 08:17 ب.ظ
I blog quite often and I genuinely thank you for your content.
This great article has truly peaked my interest. I am going to bookmark
your site and keep checking for new details about once a week.

I subscribed to your Feed as well.
Foot Issues
شنبه 7 مرداد 1396 08:00 ب.ظ
Howdy! I simply want to give you a huge thumbs up
for your excellent info you have here on this post. I will be returning
to your website for more soon.
Where are the femur tibia and fibula?
شنبه 7 مرداد 1396 01:52 ب.ظ
I am in fact thankful to the owner of this web site who has shared this fantastic article at here.
Why is my Achilles tendon burning?
سه شنبه 3 مرداد 1396 08:48 ب.ظ
Can you tell us more about this? I'd care to find out more details.
Jerrold
جمعه 22 اردیبهشت 1396 02:18 ق.ظ
Amazing! Its really awesome piece of writing, I have got much clear idea
on the topic of from this post.
manicure
سه شنبه 5 اردیبهشت 1396 03:47 ق.ظ
I think this is among the most significant info for me.

And i'm glad reading your article. But wanna remark on some general things, The website
style is ideal, the articles is really excellent : D.

Good job, cheers
manicure
شنبه 19 فروردین 1396 10:35 ب.ظ
This site was... how do you say it? Relevant!!
Finally I've found something that helped me. Thank you!
manicure
جمعه 18 فروردین 1396 03:48 ب.ظ
It's nearly impossible to find educated people for this topic, but you seem like you know what you're talking about!
Thanks
manicure
سه شنبه 15 فروردین 1396 10:21 ق.ظ
Today, I went to the beach front with my children. I found a sea shell and
gave it to my 4 year old daughter and said "You can hear the ocean if you put this to your ear."
She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her
ear. She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!
manicure
سه شنبه 15 فروردین 1396 04:11 ق.ظ
This article will help the internet users for building up new website or even a weblog from start to end.
manicure
دوشنبه 14 فروردین 1396 06:46 ب.ظ
Does your website have a contact page? I'm having problems locating it but, I'd like to shoot you an email.
I've got some creative ideas for your blog you might be
interested in hearing. Either way, great blog and I look forward to seeing it expand over time.
manicure
دوشنبه 14 فروردین 1396 06:13 ق.ظ
What's up all, here every person is sharing these
know-how, so it's pleasant to read this blog, and I used to
visit this webpage every day.
مادر باران
سه شنبه 15 مهر 1393 03:08 ب.ظ
"یك مقدارش بعلت عدمتربیت و پرورش درست ذهن و سیستم آموزشی غلطه"
با این قسمت از حرفتون خیلی موافقم
من خودم تمام دوران تحصیل اجباری رو با مشكل عدم تمركز كافی دست و پنجه نرم كردم و به جرات میتونم بگم كه وقتی كنكوری شدم تمركز رو تا حدودی یاد گرفتم!!!
در مورد اینكه یك بچه دوساله یا سه ساله یا هفت ساله حداقل چقدر باید بتونه تمركز كنه هم اگه منبعی دارید لطفا معرفی بفرمایید .
خواننده
پنجشنبه 10 مهر 1393 04:56 ب.ظ
ماشالله به شما.
حالا که از ما گذشت و هویج شدیم چطور به بچه هامون ایده بدیم و تو کارهای خلاقانه کمک برسونیم(ذهن بسته است)؟
دیگه اینکه ماخذاون بازه زمانی معقول رو می شه بگین؟
در ضمن جای شیرین کاری های برادر، تو این پست خالی بود.
خدا حافظتون.

پاسخ سیاوش مفیدیان : سلام خواننده عزیز
1- لزوما برای مربی خوب شدن لازم نیست آدم بازیکن خوبی باشه باید فنون مربی گری رو خوب بدونه.
2- هرچند من معمولا این نوشته ها حاصل جمع‎بندی مطالعاته و اینطور نیست که هر تیکه اش از یک مأخذی گرفته شده باشه اما خوب همینطوری از بی مبنا هم نیست و نتیجه تجربیات و مطالعات قبلی است. برای این یک مورد خاص هم بگردید خیلی مطالب هست نمونه اش رو میتونید توی این لینک ببینید. http://mommybites.com/col1/toddler/how-long-can-my-toddler-concentrate/
حالا که پرسیدید یک نکته تخصصی تر هم بگم که تمرکز رو دو رویکرد بهش هست که یکیش بحث تمرکز روی یک هدف بیرونی است که ما برای کودک میذاریم و بیشتر در موضوعات آموزشی به کار میره مثلا کودک بتونه یه جا بشینه و به حرفای ما گوش بده که این برای کودک 3 ساله حدود 10 دقیقه است و یکی دیگه هم اینه که کودک خودش بتونه بشینه و یک کاری رو مستمر انجام بده که منظور من در این پست هم این بود یعنی اساسا چون خیلی رویکردم در 7 سال اول آموزشی نیست این روش شناختی رو بیشتر میپسندم. این کار رو بچه 3 - 4 ساله باید بتونه حدود 30 دقیقه یا بیشتر انجام بده. در برخی منابع از این به عناوین سرگرم شدن کودک بوسیله خودش یا انجام بازیهای فردی یا گروهی در بازه های زمنی مختلف یاد شده. که با این کلید واژه‎ها بگردید پیدا خواهید کرد.
3- خوب دیگه کاریش نمیشه کرد در این زمینه شیرین کاری ازش یادم نیومد.
ممنون از اینکه نظر دادید
موفق باشید
جواد
پنجشنبه 10 مهر 1393 03:58 ب.ظ
خیلی ممنون از مطالب مفیدتون.
به نظرم شما اصول و قواعد و خطوط قرمز رو خیلی کامل و خوب توضیح دادین در کنارش اگه بگین مثلا برای تمرکز ذهن بچه، در سنین مختلف، دقیقا چه کارها و بازی هایی انجام بدیم، مطلب کاربردی تر میشه.
اگر تمام مطالب این چند پست را در یک پست نهایتا منتشر کنید و برای مطالب مختلفی که در پستها بیان شده عنوان بزنید خوبه.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر